+48 41 252 45 69
+48 792 700 729

+48 510 304 430 - internat


Wąchockie obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

W południe w parafii św. Floriana przy klasztorze oo. cystersów odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji uczestników insurekcji z 1863 roku, podczas której poświęcono ufundowaną przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych kopię sztandaru Powstańców Styczniowych. Minister Kasprzyk wbił pamiątkowy gwóźdź i przekazał sztandar dyrektorowi Zespołu Szkół Korpusu Kadetów im. płk. Łukasza Cieplińskiego z Suchedniowa, Sławomirowi Florczakowi. Placówka została również wyróżniona Krzyżem XXV Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów – Bodzentyn, który wręczył szef UdSKiOR.

 

-Kontynuatorami dzieła Powstańców Styczniowych stali się żołnierze Józefa Piłsudskiego, którzy w latach I wojny światowej poszli bić się o niepodległość. O to samo walczyli później członkowie Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierze Niezłomni. Ich testament przejęli następnie działacze opozycji antykomunistycznej, którzy podjęli bezorężną walkę o wolność kraju, począwszy od lat 50-tych XX wieku aż do rewolucji solidarnościowej – zauważył szef UdSKiOR.

 

– Dzięki tej sztafecie pokoleń jesteśmy dzisiaj obywatelami wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej. Możemy oddawać hołd przodkom, cieszyć się wolnością i sami o sobie stanowić. Cieszę się, że mogliśmy przekazać dziś sztandar powstańczy uczniom Zespołu Szkół Korpusu Kadetów w Suchedniowie. To pokazuje, że sztafeta pokoleń trwa, a niepodległość przekazywana jest z pokolenia na pokolenie – zakończył minister Kasprzyk.

 

Źródło:https://kombatanci.gov.pl/