+48 41 252 45 69
+48 792 700 729

+48 510 304 430 - internat


SZKOŁY KORPUSU KADETÓW W SUCHEDNIOWIE

 

Szkoła inna niż wszystkie. Dla ambitnych!

W tych słowach zawarta jest cała tajemnica jedynej i niepowtarzalnej atmosfery, jaką tworzymy w naszej szkole.

Zespół Szkół Korpusu Kadetów to szkoła z bogatymi tradycjami, zbudowana na bogatych fundamentach Szkół Korpusu Kadetów (głównie KK1 – Lwów).Przekazane przez kadetów przedwojennych tradycje – my, kadeci (uczniowie) inspirowani przez dyrekcję, komendanta, nauczycieli i wychowawców niesiemy w następne pokolenia. Tradycje, to nie tylko mundury galowe, wojskowe wychowanie, ale system wartości, jaki przyświeca całej szkole. Bóg, Honor, Ojczyzna – to nie tylko hasło, ale codzienne poznawanie istoty zawołania. Zgodnie z hasłem twórcy Kadetów – założyciela Szkoły Rycerskiej – ks. Adama Czartoryskiego: „NIC DLA SIEBIE. WSZYSTKO DLA OJCZYZNY!” uczymy się umiłowania wartości nieprzemijających. Dlatego w Szkołach Korpusu Kadetów każdy dzień jest wydarzeniem.

Rok szkolny w Szkołach Korpusu Kadetów w pigułce

Na początek, we wrześniu, organizujemy Zajęcia Wojskowe (najchętniej na poligonie wojskowym) dla kadetów – nowowcielonych (pierwszoklasistów). Po zajęciach (co najmniej kilkudniowych), które powinien poznać każdy, kadeci odzyskują siły w koszarach (internacie) i szkole, delektując się leniwym życiem po porannej pobudce, zaprawie porannej a przed wieczornym capstrzykiem. Przystępują też do rywalizacji i wzajemnej współpracy. Starsi przekazują młodszym takie proste tajniki jak nauka chodzenia. Aż do kroku defiladowego. Inne nasze „zabawy” wymagają świetnego oka, dobrej techniki i koncentracji. Zaczynamy od … łuku. Dalsze informacje – dla wtajemniczonych.

Nasz Klub Turystyki Górskiej, z którym zwiedzamy polskie góry – to głównie koneserzy trudnych spacerów. Góry Świętokrzyskie, Bieszczady, Tatry, Polska czy Słowacja są zawsze wdzięcznym celem do rozpoznania terenu. Poznawanie świata to jedna z naszych pasji. Profil wojskowy (nie tylko mundury!) sprawia, że również nauka języków obcych staje się naszą pasją. Klasy z rozszerzonym programem nauczania j. angielskiego to nie tylko możliwość rozwijania swoich zainteresowań, poznawania słownictwa branżowego np. wojskowego, medycznego czy technicznego przydatnego w wykonywaniu przyszłych zawodów. To także pewność osiągnięcia dobrego wyniku na maturze. Profil wojskowy nie oznacza, że zamykamy się tylko na przygotowaniach do zawodu oficera. Każdy z nas swoje plany ciągle aktualizuje, weryfikuje. Korpus Kadetów, to szkoła życia, sprawdzian, dyscyplina. Nam pomaga. Nauczyciele ciągle rozbudzają w nas ciekawość życia. Ostateczny wybór należy do nas. Nauka wśród prawdziwej przygody.

Tradycyjnie dzień wyborów do Samorządu Uczniowskiego, Młodzieżowej Rady Internatu to nauka demokracji włącznie z kampanią wyborczą. Jednak wybór dowódców drużyn, kompanii, Korpusu Kadetów dokonuje rozkazem Komendant KK.

Wrzesień i październik to przygotowania do udziału w różnych konkursach. Nasi kadeci starają się być wszechstronni i biorą w nich udział indywidualnie i w drużynach. Nasi wspaniali i wytrwali nauczyciele starają się pozbawić nas zbytniej skromności, dlatego rozpoznajemy „bojem” konkursy, turnieje. Klasy z rozszerzonym programem nauczania matematyki to u nas gwarancja osiągnięcia jednych z najwyższych wyników na maturze i osiągania „celu”. Fizyki uczymy się nie tylko na lekcjach, bo przecież wojsko czy straż pożarna to zjawiska fizyczne na każdym kroku. Mamy o tym świadomość.

Ci, którzy planują zostać lekarzem mają niepowtarzalną okazję poznać już u nas nie tylko biologię i chemię, na najwyższym poziomie, ale praktyczne umiejętności ratownictwa w przeróżnych sytuacjach.

Informatyką zachwycają się nasi technicy, którzy chcą być mistrzami w cyberbezpieczeństwie, programowaniu, szyfrologii, kryptologii czy logistyce – również w służbach mundurowych. Dyrektor zapewnia tych pasjonatów, że w ich przypadku to praca będzie ich szukać. Starają się lubić matmę.

Muzyka towarzyszy nam na co dzień. Śpiewamy z okazji uroczystości szkolnych i narodowych, aby się radować, ale także, aby docenić piękno piosenki marszowej. No bo jakie wojsko obejdzie się bez śpiewu marszowego?

Teatr to nasza cicha tradycja. W szkole działają zespoły teatralne: to chyba jedyna taka inicjatywa w okolicznych szkołach, dzięki której młodzież wspólnie z nauczycielami przygotowuje spektakle wystawiane na deskach Suchedniowskiego Domu Kultury „Kuźnica” czy na występach gościnnych. Uwierzcie nam – nie zapomina się oklasków, radości widzów. Sprawne posługiwanie się poprawną polszczyzną jest jednym z celów, dla tych których wybór klasy z rozszerzonym programem nauczania j. polskiego i historii staje się oczywisty. Jesteśmy dumni z piękna ojczystej mowy. Są wśród nas przyszli prawnicy, policjanci. Nasi nauczyciele dbają aby poziomem ich przygotowania nie trzeba było się wstydzić.

 

Listopad stoi pod znakiem obchodów Święta Niepodległości oraz przygotowań do najważniejszych naszych uroczystości. To czas na ŚLUBOWANIE KADETÓW, wg historycznej roty. Oznaka, że umiemy chodzić. Nasz komendant twierdzi, że dopiero krokiem podstawowym.

Tymczasem kadeci – w tajemnicy – szlifują inne umiejętności, które będą niezbędne w najważniejszym dniu. Ale o tym dalej…

 

W Szkołach Korpusu Kadetów działa Kadecki Klub Historyczny, który inspiruje działania krzewiące patriotyzm poprzez spotkania z uczestnikami walk o niepodległość, lekcje, wykłady poświęcone szerokiemu spektrum zagadnień z przestrzeni dziejów.

Dni Życzliwości to także tradycja naszej szkoły. Odwiedzamy wielu ludzi, składając życzenia w tych szczególnych dniach. Ich problemy pozostają – z życzliwości – naszym zadaniem na co dzień.

Wolontariat to niezwykle ważny element naszego szkolnego życia. Bierzemy udział w kwestach na cmentarzach (kadeci robią to również w swoich rodzinnych okolicach) w czasie Święta Zmarłych. Możliwość wpływania na otaczającą nas rzeczywistość w ramach pracy w organach państwowych jak i organizacjach pozarządowych to ważny element dla kadetów, którzy wybiorą klasę z rozszerzonym programem nauczania wiedzy o społeczeństwie, historii i geografii. Poznajemy pracę sądów, bierzemy udział w cyklicznej Debacie Młodych organizowanej przez Korpus Kadetów.

A ponieważ zima tuż, tuż to coraz częściej myślimy o zimowych atrakcjach. Grudniowe Mikołajki to tylko mała przerwa w przygotowaniach do Najważniejszego Dnia. Ale o tym dalej…

Czas świąteczny zbliża się dużymi krokami. Coraz częściej słychać na korytarzach kolędy śpiewane przez klasy przygotowujące się do szkolnych jasełek i wigilii. Na korytarzach pojawiają się choinki, wystawy kartek i ozdób świątecznych wykonanych przez kadetów. Odwiedzamy też wiele instytucji w całej Polsce, z którymi współpracujemy każdego dnia, żeby złożyć życzenia świąteczne i noworoczne. Swój finał znajduje akcja Szlachetna Paczka, którą kierujemy przede wszystkim do kadetów, którzy potrzebują naszego wsparcia.

Styczeń zdominowany jest przez dwie wielkie imprezy. Zaczynamy od przygotowań do udziału w Ogólnopolskich Obchodach Rocznicy Powstania Styczniowego. Suchedniów jest gospodarzem tych obchodów. Razem ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” chcemy uczcić „Czyn mieszkańców Suchedniowa i okolic”. Corocznie grupa kadetów z Korpusu Kadetów w czasie Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego, pod krzyżem , pod którym zebrali się powstańcy 1863 roku, oddaje hołd bohaterom. Styczeń to tradycyjnie czas na BAL KADETA ( w cywilu namiastką tego jest Studniówka), do którego przygotowania trwają od początku roku – to czas przepięknych sukni balowych, pięknych mundurów, poloneza, tańca i radości przed jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu – maturą. Wydarzenie jedyne w życiu. Obowiązuje zasada: stół, strój i muzyka na najwyższym i wojskowym poziomie.

W lutym odpoczywamy od ciężkiej pracy w I semestrze… i po balu. Dla aktywnych specjalne atrakcje wojskowe.

 

W marcu przygotowujemy się na przyjęcie wiosny. Spragnieni słońca, kolorów i ciepła nabieramy sił, hartując ciała, inspirowani przygotowaniami do odbywającego się co roku Tygodnia Promocji Zdrowia, którego nieodłącznym elementem są takie akcje jak „Jabłka w szkole”, spotkania z lekarzami i specjalistami zajmującymi się zdrowiem. Zdrowie to także właściwa dieta. Co roku odbywa się Konkurs Kulinarny, dzięki któremu przygotowujemy tradycyjne dania i potrawy z różnych zakątków świata.

Sport to istotny element naszego szkolnego życia. Bierzemy udział i odnosimy sukcesy w wielu dyscyplinach sportowych angażujących zespoły jak i sportowców indywidualnych. Możemy cieszyć się kompleksem boisk sportowych a sala gimnastyczna jest jedną z ciekawszych w regionie.

Kwiecień to okres przygotowań do dwóch wielkich wydarzeń w Korpusie Kadetów – Dnia Otwartego i matury.

Mundur, strój sportowy i koszulki Korpusu Kadetów to nieodłączny element naszego szkolnego życia. Bierzemy w nich udział w zawodach sportowych, reprezentujemy szkołę na mniej lub bardziej oficjalnych uroczystościach i spotkaniach. Dzięki nim można nas wyróżnić spośród innych szkół.

 

Majówka z Korpusem Kadetów (Ogólnopolski Dzień Kadeta – 21.maja) to dzień, w którym wszystkie sale, korytarze, tudzież inne zakamarki szkoły, są otwarte dla odwiedzających nas gości. Przyszli kadeci mają możliwość poznać naszych kadetów, nauczycieli i dyrekcję szkoły. Corocznie czekamy na ten dzień z radością i nie jesteśmy zawiedzeni – Majówka z Korpusem Kadetów cieszy się ogromną popularnością. W 2017 roku Majówka wyjątkowo odbyła się 9 czerwca. Szczególna okazja – gościliśmy jednego z ostatnich żyjących kadetów powstałej 75 lat temu Junackiej Szkoły Kadetów, którą stworzył w Palestynie gen. Anders dla dzieci i młodzieży ewakuowanej z „nieludzkiej ziemi”.

Matura to dla naszych kadetów-abiturientów niezwykłe wydarzenie – niemal miesiąc zmagań z testami i egzaminami ustnymi. Trzymamy za nich kciuki i wierzymy, że tak jak w ubiegłych latach, osiągną bardzo dobre wyniki.

Ale maj to także czas, kiedy uczniowie wyjeżdżają na wycieczki szkolne.

Czerwiec to ostatni miesiąc roku szkolnego i wszyscy są już gotowi rozpocząć wakacje. Ale w naszej szkole wciąż wiele się dzieje. Okolice 1 czerwca to tradycyjnie Dzień Sportu, w trakcie którego odbywa się niezliczona liczba konkursów i zawodów sportowych. Na koniec roku szkolnego i początek wakacji zapraszamy kandydatów na kadetów na Obóz Przygotowawczy. Oczywiście z atrakcjami – strzelamy na ostro.

Szkoły Korpusu Kadetów to nie tylko fantastyczna atmosfera, to przede wszystkim gwarancja wysokiego poziomu nauczania, dobrego wychowania i dyscypliny. To lekcje, które odbywają się nie tylko w budynku szkolnym. Uczymy się i wychowujemy w internacie. Systematycznie bierzemy udział w rozprawach sądowych, debatach i spotkaniach z ważnymi ludźmi. Poznajemy pracę lekarzy w Świętokrzyskim Centrum Onkologii czy jedziemy z wizytą na warsztaty do jednego z najnowocześniejszych szpitali w Starachowicach. Przyszli lekarze mają możliwość wykonywać doświadczenia w laboratoriach Instytutu Chemii UJK pod okiem pracowników wydziału. Inżynierowie i generałowie „in spe” wtajemniczają się na Politechnice Świętokrzyskiej. Pasjonaci kuchni dokonują cudów w naszej Pracowni Kulinarnej, dzięki temu wiemy co to znaczy „palce lizać”. Humaniści mają okazję wziąć udział w zajęciach w Muzeum Dialogu Kultur i Ośrodku Myśli Patriotycznej, Muzeum Orła Białego czy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w pobliskim Michniowie. Nie tylko odwiedzamy radio i telewizję, aby przyjrzeć się pracy mediów, ale także jesteśmy gospodarzami odwiedzających nas stacji.

Ale szczególnie polecamy piękne okolice, uroki Suchedniowa, atmosfery wielkich czynów patriotycznych, którymi przesiąknięta jest piękna ziemia świętokrzyska.

Szkoła inna niż wszystkie. Dla ambitnych!

I Ty możesz mieć honor być kadetem!