+48 41 252 45 69
+48 792 700 729

+48 510 304 430 - internat


Nauka jazdy konnej

Nauka jazdy konnej tylko pozornie polega na siedzeniu w siodle i dawaniu poleceń. Oprócz przyjemności to przede wszystkim wiele korzyści dla zdrowia i rozwoju fizycznego, psychicznego i emocjonalnego młodzieży, a także nauka obowiązku i odpowiedzialności.

 

Rozwój fizyczny

Po pierwsze, jazda konna rozwija równowagę i koordynację. Ruchy, jakich oczekuje się od jeźdźca, wymagają wysokiej świadomości ciała. Podczas jazdy konnej wykorzystuje się wiele mięśni – głównie nóg, brzucha, ramion i pleców. Jeździectwo to nie siła fizyczna, lecz mocne i elastyczne mięśnie, które pomagają w utrzymaniu równowagi i koordynacji. Pamiętajmy, że w czasie jazdy konnej dwie strony naszego ciała muszą pracować jednocześnie, co stymuluje do skoordynowanego działania obie półkule mózgowe.

Jazda stępem, podobnie jak spacer, stymuluje pracę organów wewnętrznych, wspomaga działanie wątroby i proces trawienia. Podczas jazdy spalamy wiele kalorii i poprawiamy przemianę materii.

 
 

Pokonywanie słabości

Można zaryzykować twierdzenie, że dla wielu osób pokonaniem pierwszej słabości jest po prostu wejście na konia. W przypadku panicznego lęku nie powinno się jednak tego próbować, ponieważ koń jest doskonałym lustrem naszych emocji i czuje nasz lęk.

Niemniej jednak każdy, kto zdecydował się na rozpoczęcie swojej przygody z końmi, powie, że w pewien sposób właśnie dzięki koniom, a może dla nich, przełamuje wewnętrzne bariery i wciąż uczy się nowych rzeczy – od nauki kolejnego szybszego chodu (aby pozostać w siodle i nie spaść) poprzez pierwsze przejazdy po drągach po małe przeszkódki. Nawet najbardziej doświadczony jeździec przyzna, że zawsze jest coś nowego do nauki.

Badania naukowe wykazały, że ustawiczne kształcenie się pomaga w zapobieganiu utraty pamięci. Mózg, podobnie jak mięśnie, potrzebuje pracy, aby zachować sprawność. Jeździectwo zapewnia mózgowi długą drogę ciągłej nauki, a przez to wielkie możliwości osiągania sukcesów.

Życie społeczne

Dzieci uczące się jazdy konnej na każdym treningu podejmują nowe wyzwania, które pokonują ciężką, systematyczną pracą. Dzięki temu budują wiarę w siebie i swoje możliwości i od najmłodszych lat uczą się wytrwałości. Te cechy bardzo pomogą w dorosłym życiu.

Konie w pozytywny sposób wpływają na wiele cech naszego charakteru – opiekuńczość, szacunek, wytrwałość, dążenie do celu i odpowiedzialność. Ze statystyk wynika, że wiele osób, które mają styczność z końmi, angażuje się w różnego rodzaju wolontariaty i często pomaga fundacjom wspierającym bezdomne zwierzęta.

Poza tym nauka jazdy konnej daje możliwość nawiązania nowych przyjaźni z osobami o podobnych zainteresowaniach. Obok samego życia stajennego organizowane są wspólne wypady na imprezy jeździeckie czy wyjazdy wakacyjne.

 
 

Samopoznanie

Jak już wspomniałam, konie to nasze lustro. W naturalny niewymuszony, sposób pokazują nam wszystkie nasze mocne strony, ale też słabości. Nie obchodzi ich to, czy jesteśmy bogaci czy biedni, ładni czy brzydcy, zdrowi czy chorzy – a jedynie to, jakie jest nasze prawdziwe „ja” i co czujemy. Ta ich umiejętność odzwierciedlania emocji jest wykorzystywana w wielu szkoleniach, podczas których to konie uczą ludzi. Zachowanie konia może bowiem wskazać np. naszą niewłaściwą komunikację czy brak pewności siebie. Konie uczą nas konsekwencji, ale i pokory – w relacjach z nimi nie ma miejsca na egoizm. To ważne, bo przecież poznanie samego siebie to klucz do dalszych szkolnych i dorosłych sukcesów.

Przyjaźń

To trudne do wytłumaczenia i zrozumie to tylko ktoś, kto miał konia za przyjaciela – mam nadzieję, że będziecie mogli to poczuć. Spędzając czas z koniem, rozumiemy się bez słów, on wie, kiedy do nas podejść czy przytulić się. Czujemy mocną więź emocjonalną. Konie pomimo tego, że mieszkają w stajni, są członkami naszych rodzin, myślimy o nich na święta, zabieramy na wakacje i dbamy bardziej niż o siebie.